Plan Rozwoju Parku Tenisowego Olimpia
case study tworzenia strategii funkcjonowania klubu sportowego
W marcu 2023 roku nawiązaliśmy współpracę z największym klubem tenisowym w Poznaniu i jednym z kluczowych w Polsce. Park Tenisowy Olimpia to wiodący podmiot szkolący dzieci (program PZT – „Tenis10”) w kraju oraz organizator międzynarodowego turnieju z cyklu ATP Challenger (Enea Poznań Open).
PTO wyróżnia atrakcyjna infrastruktura, doskonała lokalizacja obiektu w Poznaniu oraz peryferyjne ośrodki tenisowe w podpoznańskich gminach, kadra trenerska, zaplecze treningu funkcjonalnego i fizjoterapii oraz dietetyki. Jest to spory potencjał w postaci punktowo wyróżniających się aspektów – pomogliśmy w połączeniu wszystkich elementów w spójny obraz całości. Spójna wizja, jasno zdefiniowane cele i plan – to właśnie na tych elementach skupiliśmy się wypracowując Plan Rozwoju.
To wszystko jest niezbędne, by Park Tenisowy Olimpia stał się zwinnie zarządzanym podmiotem – partnerem biznesowym dla szeroko rozumianego rynku.
Jak to zrobiliśmy?
Projektowanie strategii podzieliliśmy na kilka etapów:
analiza – klubu i najbliższego otoczenia, konkurencji, rynku i innych wytypowanych podmiotów
badania własne – wywiady i ankiety (badanie skierowane do pracowników, klientów klubu)
warsztaty wydobywcze i kreatywne – zaangażowany zespół PTO z naszymi wskazówkami wypracował rozwiązania w obszarach kluczowych dla rozwoju klubu
Efektem powyższego było przede wszystkim:
wypracowanie naturalnych przewag konkurencyjnych
zdefiniowanie kim jest klient PTO i zaprojektowanie szeregu usług kierowanych do społeczności klubu
zdefiniowanie wartości, z którymi utożsamia się zespół PTO
wypracowanie wizji i misji klubu
wytypowanie obszarów strategicznych klubu (sport, infrastruktura, organizacja, finanse, społeczność)
określenie kluczowych celów w każdym z obszarów strategicznych
operacjonalizacja celów w oparciu o plan (rozpisany w perspektywie 4-letniej)
"Jacy będziemy?" - oczami zespołu Parku Tenisowego Olimpia
Chcemy kreować klub sportowy, który wykracza poza sam aspekt sportu. Wiemy, że tenis zawiera potencjał społecznościowy i budowania relacji biznesowych.
Chcemy dbać o otoczenie w którym funkcjonuje Klub oraz jego społeczność. Z racji unikatowej (leśnej) lokalizacji, chcemy realizować inicjatywy ekologiczne (zwłaszcza te infrastrukturalne oraz skierowane do mieszkańców miasta jak i członków Parku Tenisowego).
Chcemy umocnić się i jeszcze bardziej sprofesjonalizować w kontekście szkolenia dzieci i młodzieży (docelowe powołanie grupy „PRO”).
Mamy plan stania się klubem o „holistycznym” podejściu do zawodników (członków klubu) – obok sportu stawiamy na aspekt fizjoterapii, dietetyki i sfery mentalnej.
Chcemy być atrakcyjnym partnerem dla biznesu i wspólnie kreować atrakcyjne peojekty (także te z zakresu społecznej odpowiedzialności społecznej).
Jak przebiega proces wdrożenia?
Pracujemy nad podnoszeniem sprawności organizacyjnej (wdrożony system do zarządzania projektami).
Podnosimy kompetencje komunikacyjne (szkolenia dla zespołu).
Opracowujemy narzędzia (dla klubowiczów, rodziców szkolonych dzieci, podmiotów biznesowych) .
Zainaugurowaliśmy spotkania Klubu Biznesu dla firm chcących współpracować i budować swoje marki w oparciu o potencjał klubu i dyscypliny.
Podjęliśmy rozmowy odnośnie rozwoju infrastruktury (budowa hali sportowej z aspektami OZE).